Colin has logged 424 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Joy

Joy

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Macbeth

Macbeth

2015
×
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Oldboy

Oldboy

2003
×
Edit this entry  
17
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
Edit this entry  
16
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
Edit this entry  
15
The Village

The Village

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
12
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
Edit this entry  
11
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
Edit this entry  
08
About Elly

About Elly

2009
×
Edit this entry  
05
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Biutiful

Biutiful

2010
×
Edit this entry  
02
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★
Edit this entry  
01
Creed

Creed

2015
×
Edit this entry  
28
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
El Cid

El Cid

1961
×
Edit this entry  
26
Rocky

Rocky

1976
×
Edit this entry  
21
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
Edit this entry  
20
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
17
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Signs

Signs

2002
×
Edit this entry  
15
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
Edit this entry  
14
Spectre

Spectre

2015
×
Edit this entry  
14
Upstream

Upstream

1927
×
Edit this entry  
12
East of Eden

East of Eden

1955
×
Edit this entry  
10
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
Edit this entry  
07
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
Edit this entry  
05
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★
Edit this entry  
03
The River

The River

1951
×
Edit this entry  
01
Vincent

Vincent

1982
×
Edit this entry  
01
The Fly

The Fly

1986
×
Edit this entry  
01
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
31
This Unnameable Little Broom

This Unnameable Little Broom

1985
×
Edit this entry  
31
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
Edit this entry  
31
Bobby Yeah

Bobby Yeah

2011
×
Edit this entry  
31
Michael Jackson's Thriller

Michael Jackson's Thriller

1983
×
Edit this entry  
30
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
Edit this entry  
29
Underground Fragrance

Underground Fragrance

2015
×
Edit this entry  
28
The Others

The Others

2001
×
Edit this entry  
27
Persona

Persona

1966
×
Edit this entry