Colin has logged 38 entries for films during July 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
Edit this entry  
30
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Sons of Katie Elder

The Sons of Katie Elder

1965
×
★★★½
Edit this entry  
29
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
Edit this entry  
29
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
26
El Dorado

El Dorado

1966
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
Edit this entry  
24
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★★
Edit this entry  
24
Avanti!

Avanti!

1972
×
★★★★
Edit this entry  
24
Slow West

Slow West

2015
×
★★
Edit this entry  
23
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Edit this entry  
22
China Gate

China Gate

1957
×
★★★½
Edit this entry  
21
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
20
Vampyr

Vampyr

1932
×
Edit this entry  
19
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
17
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Cartel Land

Cartel Land

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
09
White Dog

White Dog

1982
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★
Edit this entry  
06
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Edit this entry  
05
Donovan's Reef

Donovan's Reef

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
02
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry