Lord has logged 28 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Redline

Redline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shaft

Shaft

1971
×
★★½
Edit this entry  
24
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★
Edit this entry  
22
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
Read the review Edit this entry  
21
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
Read the review Edit this entry  
20
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★
Edit this entry  
12
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Edit this entry  
02
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★½
Edit this entry