Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Road

The Road

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1979
×
★★★★
Edit this entry  
04
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Edit this entry  
29
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
28
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★½
Edit this entry  
07
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★★★
Edit this entry  
10
Anne of Green Gables

Anne of Green Gables

1985
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★½
Edit this entry  
03
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
02
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★
Edit this entry  
15
The Battery

The Battery

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Pale Blue Eye

The Pale Blue Eye

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Primer

Primer

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1959
×
★★★
Edit this entry  
18
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Edit this entry  
18
Inferno

Inferno

1980
×
★★★
Edit this entry  
17
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Edit this entry  
16
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★
Edit this entry  
13
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
08
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
08
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Clique

The Clique

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
18
American Mary

American Mary

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
The Adventures of Mark Twain

The Adventures of Mark Twain

1985
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★½
Edit this entry