RSS feed for danny
  • Raw

    Raw

    ★★★★

    i think i'd let justine bite me raw any day. yeah she eats humans and drinks their blood so what? justine i'll be YOUR solution

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    unbelievably perfect. i don’t know if i’ll ever be able to summon the right words to describe why. fuck.

  • Matthias & Maxime

    Matthias & Maxime

    ★★★★½

    a perfect soundtrack, edited to mesmerising perfection & acted so, painfully real. i’m sad and heartbroken & feeling everything, everything all at once. matthias et maxime is just, so, so damn good. 

    (repressed emotions and complicated familial relationships always hits me, right in the heart. dolan just gets me: knows absolutely every way to tug my heartstrings— and i can’t really explain it but i feel like he’s my director, as if he makes movies just for me. he just... gets me, man. and i’m eternally thankful for it)

  • Before Sunset

    Before Sunset

    ★★★★★

    i'm absolutely distraught. its past midnight and i have a flight bound for france in the morning (yay cannes & paris!). and baby i'm gonna miss that plane because i can't sleep because i am so distraught by this movie!!!! celine showing up at the bookstore! "you can never replace anyone because everyone is made of such beautiful specific details"! the way they still talk to each other so naturally, as if 9 years hasn’t passed since they first met! jesse…

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★★★★

    i think this is the most perfect film about love. with every rewatch i always wonder what its like... to be this comfortable with someone, to be able to hold such long conversations about so many different things, to steal shy glances, to act and be so careless yet natural with them, to... linger upon lips that reach towards yours. i’ll be dreaming about my before sunrise-esque love for years to come— but in between that space, i’m glad i have this film.

    (god i’m so lonely.)

  • The Piano Teacher

    The Piano Teacher

    ★★★★½

    i really don’t know what to say about this except that i am a... whirlwind of emotions. i am so... distraught and disturbed, anxious, but also emphathetic and sad yet somehow emotionally drained all at once. in short i am a mess

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★

    i'll be honest and say my love for this movie is a little... less than 3000... but my love for these characters, especially tony stark? 100,000+ and more and more and more

  • Sing Street

    Sing Street

    ★★★★½

    not the most unique or groundbreaking movie about music and starting a band– but it doesn’t have to be. it’s comforting and fun and its got friends making music together and stupid, overly-ambitious teens falling in love and irish people with accents that make me need to turn the subtitles on and boys in not-very-well-blended eyeshadow and my god it's just... hopeful. this movie is hopeful. i am hopeful.

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ★★★★½

    higher further faster gayer, baby

  • Eighth Grade

    Eighth Grade

    ★★★★★

    can't even begin to explain how personal this was to me. how bo burnham so realistically and with brutal honesty, captured experiences that felt too much like mine is terrifying, yet comforting. so many times i wanted to reach into the screen and give kayla the biggest hug, to tell her it'll be okay, to comfort her in all the ways i wish i had been when i was thirteen. fuck, this is, without exaggeration, the most perfect film (and the most impressive directorial debut).

  • Roma

    Roma

    ★★★★½

    roma... such a beautifully crafted film soaked in wonder, empathy and thought. so quiet, yet so loud, the intensity of emotion, deafening. watching this felt like a dream, one i could get lost in forever.

    and i think i’ll be forever speechless.

  • Cam

    Cam

    ★★★½

    i love watching people break their nose so much