• The Man Who Knew Infinity

    ★★★½

  • Steve Jobs

    ★★★★★

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★★★

  • Chicken

    ★★★½

  • Carol

    ★★★★★

  • Barely Lethal

    ★★★★

  • Cinderella

    ★★★★½

  • Fifty Shades of Grey

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★★★

  • The Diary of a Teenage Girl

    ★★★★

  • The Bronze

    ★★★

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Big Hero 6

    ★★★★★

  • Love, Rosie

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • The Maze Runner

    ★★★★½

  • This Is Where I Leave You

    ★★★½

  • The Theory of Everything

    ★★★★½

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★★

  • The Fault in Our Stars

    ★★★½

  • Divergent

    ★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Frank

    ★★★★

  • Frozen

    ★★★★

  • Her

    ★★★★

  • How I Live Now

    ★★★★

  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

    ★★★★

  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

    ★★★½

  • Enemy

    ★★★★★

  • What If

    ★★★½

  • Prisoners

    ★★★★★

  • One Direction: This Is Us

    ★★★★

  • Snowpiercer

    ★★

  • Despicable Me 2

    ★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • The Bling Ring

    ★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★★★

  • Star Trek Into Darkness

    ★★½

  • Warm Bodies

    ★★★★

  • Kill Your Darlings

    ★★★★

  • Rise of the Guardians

    ★★★★

  • Skyfall

    ★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

  • Magic Mike

    ★★★½

  • The Amazing Spider-Man

    ★★★★½

  • Fast Girls

    ★★★½

  • Safety Not Guaranteed

    ★★★

  • Mirror Mirror

    ★½

  • John Mulaney: New in Town

    ★★★★½

  • Arthur Christmas

    ★★★★

  • Shame

    ★★★

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★★★

  • Cars 2

    ★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • Prom

    ★★½

  • Hop

    ★★½

  • One Day

    ★★★★½

  • Tangled

    ★★★★★

  • Megamind

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Easy A

    ★★★★½

  • Black Swan

    ★★★★

  • Despicable Me

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★½

  • Starstruck

    ★★★

  • Shutter Island

    ★★★★★

  • The Lovely Bones

    ★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½