Sort by

dani has logged 71 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Beast

The Beast

1975
×
★★½
Edit this entry  
31
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★
Edit this entry  
30
Doctor X

Doctor X

1932
×
★★½
Edit this entry  
30
The Raven

The Raven

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★½
Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
This Sporting Life

This Sporting Life

1963
×
★★★
Edit this entry  
28
Zero Day

Zero Day

2002
×
★★
Edit this entry  
27
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Watchman

The Watchman

2019
×
Edit this entry  
26
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
25
I Think We're Alone Now

I Think We're Alone Now

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Cube 2: Hypercube

Cube 2: Hypercube

2002
×
½
Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★½
Edit this entry  
23
Fists in the Pocket

Fists in the Pocket

1965
×
★★★
Edit this entry  
23
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Wagoner

The Wagoner

1963
×
★★★
Edit this entry  
23
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★½
Edit this entry  
23
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★
Edit this entry  
22
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★★
Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
21
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★½
Edit this entry  
20
The Perfect House

The Perfect House

2012
×
½
Edit this entry  
20
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★½
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
An Autumn Tale

An Autumn Tale

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
Annabelle

Annabelle

2014
×
½
Edit this entry  
19
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★½
Edit this entry  
19
Wounds

Wounds

2019
×
Edit this entry  
18
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Edit this entry  
18
Kill Chain

Kill Chain

2019
×
Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Kitchen: World Chef Battle

The Kitchen: World Chef Battle

2017
×
★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Eaux d'artifice

Eaux d'artifice

1953
×
★★
Edit this entry  
17
Cemetery Without Crosses

Cemetery Without Crosses

1969
×
★★½
Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Burglar

The Burglar

1987
×
★★½
Edit this entry  
13
The Thing

The Thing

2011
×
★½
Edit this entry  
13
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry