Cody has logged 116 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings Collection

The Lord of the Rings Collection

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Following

Following

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry