Sort by

lotte has logged 89 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Wild Amsterdam

Wild Amsterdam

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Loving Ibiza

Loving Ibiza

2013
×
½
Edit this entry  
25
Divergent

Divergent

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Lion

Lion

2016
×
Edit this entry  
21
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
BTS: Burn the Stage

BTS: Burn the Stage

2018
×
½
Edit this entry  
06
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Edit this entry  
22
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Resistance Banker

The Resistance Banker

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
22
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Papillon

Papillon

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hyper-Reality

Hyper-Reality

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Edit this entry  
30
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dog Days

Dog Days

2018
×
★½
Edit this entry  
25
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Book Club

Book Club

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
★★
Edit this entry  
23
The Meg

The Meg

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry