Sort by

louise has logged 256 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ripper

The Ripper

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dead Set

Dead Set

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Taking Lives

Taking Lives

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nativity 2: Danger in the Manger!

Nativity 2: Danger in the Manger!

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Little Italy

Little Italy

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Holidate

Holidate

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Operation Christmas Drop

Operation Christmas Drop

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Brüno

Brüno

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Onward

Onward

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Woman in Black 2: Angel of Death

The Woman in Black 2: Angel of Death

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bill

Bill

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry