Sort by

Luke has logged 343 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Still Processing

Still Processing

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
State Funeral

State Funeral

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Voyage of Time: An IMAX Documentary

Voyage of Time: An IMAX Documentary

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Faya Dayi

Faya Dayi

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Thumbsucker

Thumbsucker

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Total Recall

Total Recall

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Psycho

Psycho

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry