RSS feed for Luke
  • The Gangster, The Cop, The Devil

    The Gangster, The Cop, The Devil

    ★★★½

    bonkers-action-blast complete with someone getting two front teeth ripped out of their mouth impromptu. so there's that. highly recommend for anyone in the mood for some very well-shot, hand-to-hand asswhoopin, and anime-esque characters who yell a looooot.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    what they say is true. bong joon-ho's PARASITE is a perfect movie. laugh-out-loud funny, an astute blend of humanity & absurdity, thrilling til its final depraved moments, a modern architectural feast for the eyes, a razor-sharp socio-economic critique, etc.

    c'mon just look at that fuckin poster. it's brilliant. it makes absolutely no sense at all out of context. but once you've seen it, everything from the white/black lines to the tagline to the stone to the character arrangement means so much.…

  • Once Upon a Time in Hollywood

    Once Upon a Time in Hollywood

    ★★★★★

    ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD is wonderful. it’s like tarantino is just dreamily reminiscing for our benefit. feels innocent somehow—lovely, pure, hilarious, charming. witnessing robbie, dicaprio, & pitt pristinely embody 60s LA is enough to make it great. and👏🏼that👏🏼payoff👏🏼

  • Dogs Don't Wear Pants

    Dogs Don't Wear Pants

    ★★★★

    indeed, they do not wear pants. but perhaps they like being strangled in order to overcome widowed trauma.

  • Nina Wu

    Nina Wu

    ★★★★

    live action PERFECT BLUE. flock to the screen. 

    note: PERFECT BLUE *is* perfect. NINA WU is not. but it’s still pretty damn good.

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    brilliant. the crunchy textures, the vibrant color palette, the scant but titanic music. haenel and merlant are sheer genius. if céline sciamma wins the palme d’or i’ll be ecstatic. holy shit that last shot, y’all. music, memory, love.

  • Lux Æterna

    Lux Æterna

    ★★★★½

    LUX ÆTERNA is absolutely batshit. don’t know if i’ve ever experienced a more aggressive assault on the senses (last 15 mins). but it’s unbelievable. maybe noé’s best. def the best film at cannes so far, though i don’t expect it to stay that way. whenever this comes out, WATCH IT. impromptu conversations reminiscent of the women in JUNGLE FEVER, transcendental no matter how hard you try to resist it, profound in its meta-commentary on the state of the film industry. gainsbourg and dalle are fuuuucking incredible. has to be seen to be believed.

  • Family Romance, LLC

    Family Romance, LLC

    ★½

    one of the worst herzog movies out there, but it’s clear he made it in a rush with no intention of meeting a certain standard. so in that light, it’s not too bad. interesting enough, maybe. MAYBE. (it isn’t).

  • The Wild Goose Lake

    The Wild Goose Lake

    ★★★★

    diao is so damn good at the modern neo-noir crime thriller hunt. this one doesn't disappoint. didn't blow me away, but it's very impressive, & the story and imagery are intriguing enough to make it a good watch. BLACK COAL, THIN ICE still reigns supreme.

  • Joan of Arc

    Joan of Arc

    ★★★

    the cinematography is stellar. the cast is great, everyone having some distinct physical or verbal feature that stands out in a strange yet alluring way. the technicalities are impressive across the board. but it's really not very good.

    dumont labors over the conversations that happened in and around the trial of joan of arc, and while they're theologically/politically interesting, they're merely that. this film would work well as a primer in an intro to theology class in which students were…

  • Atlantics

    Atlantics

    ★★★★

    had the chills for the whole back half. almost everyone i talked to afterwards found it too dull, but i thought it was fascinating. social realism meets (literal) magical realism, as someone succinctly put it. poetic, spiritual, and perplexing.

  • Little Joe

    Little Joe

    ★★★½

    gorgeous cinematography & production design. mint greens, sky blues, and corals mixed with sharper neon violets, reds, and greens. the premise falls flat after hovering over the climax for so long, which ends up being banal. but hausner is onto something great conceptually.