Louai has logged 279 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★
Edit this entry  
20
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★★
Edit this entry  
20
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
In the Heliopolis Flat

In the Heliopolis Flat

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Downtown Girls

Downtown Girls

2005
×
★★★
Edit this entry  
21
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Klephty

Klephty

2004
×
Edit this entry  
17
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Edit this entry  
15
Venom

Venom

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
Ayam El-Sadat

Ayam El-Sadat

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
Withered Green

Withered Green

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Induced Labor

Induced Labor

2018
×
Edit this entry  
06
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Under the Bombs

Under the Bombs

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
Eyes of a Thief

Eyes of a Thief

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Rampage

Rampage

2018
×
★★½
Edit this entry  
05
white honey

white honey

2016
×
Edit this entry  
05
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
04
Brooks, Meadows and Lovely Faces

Brooks, Meadows and Lovely Faces

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
From A to B

From A to B

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Very Hot Day

Very Hot Day

1995
×
★★½
Edit this entry  
02
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Chappaquiddick

Chappaquiddick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Mr. Karate

Mr. Karate

1993
×
★★★
Edit this entry  
24
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Knight of the City

Knight of the City

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★
Edit this entry  
18
The Best of Youth

The Best of Youth

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★
Edit this entry  
14
Supermarket

Supermarket

1990
×
★★★½
Edit this entry  
12
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★
Edit this entry  
12
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
The Way Back

The Way Back

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
Return of a Citizen

Return of a Citizen

1986
×
★★★★
Edit this entry  
08
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★½
Edit this entry  
05
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★½
Edit this entry