Louai has logged 41 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
1900

1900

1976
×
★★★★
Edit this entry  
30
Tsotsi

Tsotsi

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★½
Edit this entry  
29
Swimming to Cambodia

Swimming to Cambodia

1987
×
★★★½
Edit this entry  
28
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ithaca

Ithaca

2015
×
★★½
Edit this entry  
27
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
Casino Royale

Casino Royale

1967
×
★★½
Edit this entry  
26
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
Slack Bay

Slack Bay

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Edit this entry  
24
Sieranevada

Sieranevada

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Swing Shift

Swing Shift

1984
×
★★★★
Edit this entry  
22
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Edit this entry  
21
Barakah Meets Barakah

Barakah Meets Barakah

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Before the Revolution

Before the Revolution

1964
×
★★★★
Edit this entry  
19
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★½
Edit this entry  
18
Melvin and Howard

Melvin and Howard

1980
×
★★★½
Edit this entry  
18
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Edit this entry  
16
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Nile Hilton Incident

The Nile Hilton Incident

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Tulip Fever

Tulip Fever

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Newness

Newness

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Happy End

Happy End

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
01
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry