Louis has logged 102 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
An Evening with Beverly Luff Linn

An Evening with Beverly Luff Linn

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Deadly Daphne's Revenge

Deadly Daphne's Revenge

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Vice Squad

Vice Squad

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Naked Killer

Naked Killer

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Slice

Slice

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★½
Edit this entry  
02
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saw

Saw

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Saw

Saw

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★
Edit this entry  
22
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Combat Shock

Combat Shock

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry