• Donnie Darko

    Donnie Darko

    ★★★½

    Theatrical version

  • Dune

    Dune

    ★★★★½

    IMAX screening at Universal Citywalk.

  • Creature from the Black Lagoon

    Creature from the Black Lagoon

    ★★★★½

    3D screening at the New Beverly.

  • Vortex

    Vortex

    ★★★★

    i enjoyed gaspar noé's 'vortex' but i'm not sure i'll be revisiting it anytime soon. it's an emotional film & some of the scenes hit a little too close to home. i never thought a movie from that mad genius would make me cry but he did it. dario argento is quite the actor. also features the best use of georges delerue's 'theme de camille' since 'contempt'. all apologies to 'casino'

  • Phantom of the Paradise

    Phantom of the Paradise

    ★★★★

    Watched as part of a double feature at the New Beverly. 35mm archival print supplied by Fox.

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★★

    The perfect spiritual sequel to Phantom of the Paradise. Phoenix stops singing to concentrate on dancing, goes to Europe to get away from all that happened with Swan & Winslow but instead is in for a nightmare scenario that's worse than the one she's leaving.

    Watched as part of a double feature at the New Beverly. 35mm archival print supplied by Fox.

  • Mi Vida Loca

    Mi Vida Loca

    ★★★★★

    Watched 35mm screening at the New Beverly.

  • Repo Man

    Repo Man

    ★★★★

    Watched the tv version included as an extra feature on the Criterion blu.

  • Titane

    Titane

    ★★★★★

    I know there's three months left buy nothing will top what I just saw in TITANE. Best film of 2021.A film that's beautifully horrific but has a twisted tenderness underneath the glossy sleaze. It's like Yuzna, Henenlotter with some Tsukamoto & the movie Christine in the mix as well.

  • Drugstore Cowboy

    Drugstore Cowboy

    ★★★★★

    Watched Imprint bluray

  • Kiss Me Deadly

    Kiss Me Deadly

    ★★★

    Watched as part of a double feature at the New Beverly. 35mm.

  • Repo Man

    Repo Man

    ★★★★

    Watched as part of a double feature at the New Beverly. 35mm.