Sort by

Louis D has logged 115 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
20
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Extras: The Extra Special Series Finale

Extras: The Extra Special Series Finale

2007
×
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Underwater

Underwater

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Devil

Devil

2010
×
★★½
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★★
Edit this entry  
10
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry