• tick, tick...BOOM!

    ★★★★½

  • Eternals

    ★★

  • Benediction

  • Last Night in Soho

  • Spencer

    ★★★★

  • Luca

    ★★★★½

  • In the Heights

    ★★★★½

  • It's a Sin

  • The Dig

    ★★★

  • Dolly Parton's Christmas on the Square

    ★★★★★

  • Dance of the Forty One

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

  • Blithe Spirit

    ★★

  • The Boys in the Band

    ★★★½

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Supernova

    ½

  • Des

  • Another Round

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★½

  • An American Pickle

    ★★

  • Rūrangi

    ★★★★

  • The Old Guard

    ★★★★★

  • Hamilton

  • Hollywood

    ★★★

  • Quiz

    ★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • Misbehaviour

    ★★★★

  • The Banker

    ★★½

  • Emma.

    ★★★★★

  • Disclosure

  • Feels Good Man

  • Minari

    ★★★★½

  • The Social Dilemma

  • Uncle Frank

    ★★

  • Miss Fisher and the Crypt of Tears

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★★

  • Bombshell

    ★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Frozen II

    ★½

  • Downton Abbey

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★★

  • True History of the Kelly Gang

    ★★★★

  • Rialto

    ★★★

  • Martin Eden

    ★★★★

  • Corpus Christi

    ★★★★

  • Joker

    ½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Black Mirror: Striking Vipers

  • Ma

    ★★★★★

  • Matthias & Maxime

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Catch-22

    ★★★★

  • And Then We Danced

    ★★★★½

  • Rocketman

    ★★★★★

  • Years and Years

    ★★★★★

  • Only the Cat Knows

    ★★★★

  • Tolkien

    ★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Rocca Changes the World

    ★★★

  • Leaving Neverland

  • The Aftermath

    ★★★★

  • Synonyms

    ★★★★½