Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Edit this entry  
21
Only the Cat Knows

Only the Cat Knows

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Des

Des

2020
×
Edit this entry  
17
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
Read the review Edit this entry  
14
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Supernova

Supernova

2020
×
½
Edit this entry  
09
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Priest

Priest

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dance of the Forty One

Dance of the Forty One

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Read the review Edit this entry  
25
Wings

Wings

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Evita

Evita

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Founder

The Founder

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
It's a Sin

It's a Sin

2021
×
Edit this entry  
19
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Montgomery Clift

Montgomery Clift

1983
×
Edit this entry  
17
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Red River

Red River

1948
×
★★★★
Edit this entry  
16
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
16
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blithe Spirit

Blithe Spirit

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry