Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
Edit this entry  
12
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★½
Edit this entry  
09
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
09
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
Edit this entry  
05
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Equalizer 3

The Equalizer 3

2023
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
You Are So Not Invited to My Bat Mitzvah

You Are So Not Invited to My Bat Mitzvah

2023
×
★★★½
Edit this entry  
27
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★★
Edit this entry  
22
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Edit this entry  
20
One Froggy Evening

One Froggy Evening

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Strange Way of Life

Strange Way of Life

2023
×
Edit this entry  
11
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Edit this entry  
09
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Meg 2: The Trench

Meg 2: The Trench

2023
×
★★
Edit this entry  
05
Joy Ride

Joy Ride

2023
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Austenland

Austenland

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
25
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Domino

Domino

2005
×
Read the review Edit this entry  
19
Haunted Mansion

Haunted Mansion

2023
×
Edit this entry  
16
Black Widow

Black Widow

1987
×
★★★½
Edit this entry  
14
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★½
Edit this entry  
13
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
Edit this entry  
10
Building a Building

Building a Building

1933
×
Edit this entry  
10
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
Edit this entry  
08
And the King Said, What a Fantastic Machine

And the King Said, What a Fantastic Machine

2023
×
★★★★
Edit this entry  
08
Going Varsity in Mariachi

Going Varsity in Mariachi

2023
×
★★★½
Edit this entry  
08
Passages

Passages

2023
×
★★★½
Edit this entry  
07
Scrapper

Scrapper

2023
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Revenge

Revenge

1990
×
★★
Edit this entry  
25
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Edit this entry  
13
7 Men from Now

7 Men from Now

1956
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Mother

The Mother

2023
×
★★
Edit this entry  
11
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
Edit this entry  
10
Hondo

Hondo

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Covenant

The Covenant

2023
×
★★★
Edit this entry  
08
Working Girls

Working Girls

1931
×
Edit this entry  
06
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★
Edit this entry