Sort by

louise has logged 155 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fan Girl

Fan Girl

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
More Than Family

More Than Family

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
Edward

Edward

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Call

The Call

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
24
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Taken

Taken

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Holidate

Holidate

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Die Tomorrow

Die Tomorrow

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kim Ji-young, Born 1982

Kim Ji-young, Born 1982

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★½
Edit this entry  
15
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
06
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
04
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
03
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry