• THX 1138

    ★★★½

  • Get Carter

    ★★★

  • El Topo

    ★★★★

  • M*A*S*H

    ★★★½

  • Midnight Cowboy

    ★★★★½

  • Easy Rider

    ★★★★

  • The Alphabet

    ★★★½

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★

  • if....

    ★★★½

  • Chitty Chitty Bang Bang

    ★★★½

  • Black Panthers

    ★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★½

  • Shame

    ★★★★

  • Theorem

    ★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★½

  • Romeo and Juliet

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Chronicle of Anna Magdalena Bach

    ★★★★

  • Time & Fortune Vietnam Newsreel

    ★★★

  • The Graduate

    ★★★★

  • PlayTime

    ★★★★★

  • Marketa Lazarová

    ★★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★½

  • Hare Krishna

    ★★★½

  • Uncle Yanco

    ★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★

  • Blow-Up

    ★★★½

  • Andrei Rublev

    ★★★★

  • Persona

    ★★★★

  • Torn Curtain

    ★★★★

  • Khartoum

    ★★½

  • Cassis

    ★★★

  • New York City... Melting Point

    ★★★½

  • Black Girl

    ★★★★

  • Battle of the Bulge

    ★★★

  • Pierrot le Fou

    ★★★★

  • Uncle Tom's Cabin

    ★★★

  • Chimes at Midnight

    ★★★

  • The Sound of Music

    ★★★★

  • Le Bonheur

    ★★★★

  • My Fair Lady

    ★★

  • The Brig

    ★★

  • Mary Poppins

    ★★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

    ★★★★

  • Contempt

    ★★★★★

  • The Silence

    ★★★★

  • Billy Liar

    ★★★★

  • The Birds

    ★★★

  • Bay of Angels

    ★★★★

  • 8½

    ★★★★★

  • Winter Light

    ★★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★½

  • Lolita

    ★★★

  • The Exterminating Angel

    ★★★½

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★½

  • La Jetée

    ★★★½

  • A Woman Judge

    ★★★★★

  • West Side Story

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★½

  • Through a Glass Darkly

    ★★★★

  • Last Year at Marienbad

    ★★★½

  • Late Autumn

    ★★★★½

  • Spartacus

    ★★½

  • Psycho

    ★★★½

  • Good Bye, Till Tomorrow

    ★★★½

  • L'Avventura

    ★★★★

  • Breathless

    ★★★★

  • Ben-Hur

    ★★★★

  • North by Northwest

    ★★★½

  • Good Morning

    ★★★★