• Hiroshima Mon Amour

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★½

  • The Human Condition I: No Greater Love

    ★★★★

  • Vesuvius VI

    ★★★½

  • Cat on a Hot Tin Roof

  • Indiscreet

    ★★★½

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Diary of a Pregnant Woman

    ★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★½

  • South Pacific

    ★★½

  • Broadway by Light

    ★★★½

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • The Wrong Man

    ★★½

  • The Killing

    ★★★

  • Night and Fog

    ★★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★

  • Sunday in Peking

    ★★★★

  • Killer's Kiss

    ★★★

  • To Catch a Thief

    ★★★

  • La Pointe-Courte

    ★★★★

  • Man Without a Star

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★½

  • Umberto D.

    ★★★½

  • The African Queen

    ★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★

  • An American in Paris

    ★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★½

  • Harvey

    ★★★★½

  • The Young and the Damned

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • Orpheus

    ★★★★

  • The Third Man

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • Rope

    ★★★

  • The Lady from Shanghai

    ★★★½

  • Black Narcissus

    ★★★★

  • Great Expectations

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Day of Wrath

    ★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★

  • Now, Voyager

    ★★★½

  • Bambi

    ★★★★

  • Saboteur

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • High Sierra

    ★★★½

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★

  • Algiers

    ★★★

  • The 39 Steps

    ★★★

  • Freaks

    ★★★★

  • M

    ★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★½

  • The Cameraman

    ★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★½

  • Berlin: Symphony of a Great City

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★½

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The General

    ★★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • Strike

    ★★★★

  • The Kid

    ★★★½