Louis has logged 308 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bound

Bound

1996
×
★★★½
Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
6 Underground

6 Underground

2019
×
½
Edit this entry  
15
Crime and Punishment

Crime and Punishment

1935
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★½
Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
American Pop

American Pop

1981
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Thief and the Cobbler

The Thief and the Cobbler

1993
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Bears' Famous Invasion of Sicily

The Bears' Famous Invasion of Sicily

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Edit this entry  
01
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
28
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

1972
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

1972
×
★★★½
Edit this entry  
26
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★★
Edit this entry  
24
Piranha

Piranha

1978
×
★★½
Edit this entry  
24
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★
Edit this entry  
23
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★
Edit this entry  
23
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hellboy

Hellboy

2019
×
Edit this entry  
21
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★
Edit this entry  
19
Acid Forest

Acid Forest

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
16
Pulp

Pulp

1972
×
★★½
Edit this entry  
16
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★½
Edit this entry  
15
Wilcox

Wilcox

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Fiend Without a Face

Fiend Without a Face

1958
×
★★½
Edit this entry  
14
China Gate

China Gate

1957
×
★★½
Edit this entry  
14
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★½
Edit this entry  
12
Dragonwyck

Dragonwyck

1946
×
★★★
Edit this entry  
10
In Bed with Victoria

In Bed with Victoria

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Hills Have Eyes Part II

The Hills Have Eyes Part II

1984
×
Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry