• Gun Crazy

    ★★★

  • House of Strangers

    ★★★

  • The Set-Up

    ★★½

  • The Passionate Friends

    ★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Red River

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★

  • Key Largo

    ★★★

  • The Naked City

    ★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★½

  • The Lady from Shanghai

    ★★★

  • Out of the Past

    ★★★

  • Nightmare Alley

    ★★★★

  • The Big Sleep

  • Notorious

    ★★★

  • The Stranger

    ★½

  • Brief Encounter

  • And Then There Were None

    ★★★★

  • Blithe Spirit

    ★★

  • The Woman in the Window

    ★★½

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • Gaslight

    ★★★½

  • Day of Wrath

    ★★★

  • Five Graves to Cairo

    ★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★

  • The Letter

    ★★★

  • Rebecca

    ★★★★

  • The Lady Vanishes

    ★★★

  • M

    ★★★

  • Little Caesar

    ★★½