Sort by

loureviews has logged 68 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Tragedy of Hamlet

The Tragedy of Hamlet

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Casey at the Bat

Casey at the Bat

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Band Concert

The Band Concert

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Symphony Hour

Symphony Hour

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Make Mine Music

Make Mine Music

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Woman in the Moon

Woman in the Moon

1929
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Gruffalo

The Gruffalo

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Walt Disney

Walt Disney

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sherlock Holmes: The Eligible Bachelor

Sherlock Holmes: The Eligible Bachelor

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Woman in the Moon

Woman in the Moon

1929
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Other Man

The Other Man

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Human League: Live at the Dome

The Human League: Live at the Dome

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ricki and the Flash

Ricki and the Flash

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Communion

Communion

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Climb Up The Wall

Climb Up The Wall

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nine Men

Nine Men

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Siege of Pinchgut

The Siege of Pinchgut

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mulan

Mulan

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rock the Kasbah

Rock the Kasbah

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Hello Quo

Hello Quo

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Starlit Days at the Lido

Starlit Days at the Lido

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pirate Party on Catalina Isle

Pirate Party on Catalina Isle

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Night at the Cocoanut Grove

Star Night at the Cocoanut Grove

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Music Man

The Music Man

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Convoy

Convoy

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Man in the Sky

The Man in the Sky

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Il barbiere di Sivigli

Il barbiere di Sivigli

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Othello

Othello

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Victoria Line Report No. 2: Down and Along

The Victoria Line Report No. 2: Down and Along

1965
×
★★★
Edit this entry  
14
The Victoria Line Report No. 1: Over and Under

The Victoria Line Report No. 1: Over and Under

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sailors Three

Sailors Three

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dawn French Live: 30 Million Minutes

Dawn French Live: 30 Million Minutes

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
All the Right Noises

All the Right Noises

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hercules

Hercules

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Illegal Job Centre

Illegal Job Centre

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
David Bowie: The Last Five Years

David Bowie: The Last Five Years

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hot Pepper

Hot Pepper

1933
×
★★★½
Edit this entry  
07
Morris the Midget Moose

Morris the Midget Moose

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lambert the Sheepish Lion

Lambert the Sheepish Lion

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Football (Now and Then)

Football (Now and Then)

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry