Sort by

loureviews has logged 43 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Great McGonagall

The Great McGonagall

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rascal

Rascal

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
5 Flights Up

5 Flights Up

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Miracle of the Bells

The Miracle of the Bells

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Not Now, Comrade

Not Now, Comrade

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
You're Not You

You're Not You

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Versus: The Life and Films of Ken Loach

Versus: The Life and Films of Ken Loach

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Tigger Movie

The Tigger Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Burke & Hare

Burke & Hare

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jenny's Wedding

Jenny's Wedding

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
The Years Between

The Years Between

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Gruffalo's Child

The Gruffalo's Child

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Leonard Cohen: The Live Broadcast Sessions 1985-1993

Leonard Cohen: The Live Broadcast Sessions 1985-1993

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sherlock Holmes: The Master Blackmailer

Sherlock Holmes: The Master Blackmailer

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
One Hamlet Less

One Hamlet Less

1973
×
★★★½
Edit this entry  
11
Personal Property

Personal Property

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Cuckoos

The Cuckoos

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Leather Boys

The Leather Boys

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dance Hall

Dance Hall

1929
×
★★★½
Edit this entry  
10
Borrowed Wives

Borrowed Wives

1930
×
★★★
Edit this entry  
10
The Kid from Brooklyn

The Kid from Brooklyn

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Live It Up!

Live It Up!

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Her Man

Her Man

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Challenger

The Challenger

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Kismet

Kismet

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Queen's Guards

The Queen's Guards

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Pity of War: The Loves and Lives of the War Poets

The Pity of War: The Loves and Lives of the War Poets

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Casey Bats Again

Casey Bats Again

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Small Time Crooks

Small Time Crooks

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Elsa & Fred

Elsa & Fred

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Blue Lamp

The Blue Lamp

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mandy

Mandy

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Paper Tiger

Paper Tiger

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
1984

1984

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry