RSS feed for LovelyFortune
  • Bill Burr: Paper Tiger

    Bill Burr: Paper Tiger

    ★★★★

    Not his best, but he is still so amazing. I love his style.

  • Infinity Train

    Infinity Train

    ★★★

    Thought I'd watch the short as I'd seen the cartoon last night. Not as great of a drawing style for Tulip, but that was really the only thing that changed. Otherwise, it was just a short scene from one of the episodes with minor changes.

  • Tod@s Caen

    Tod@s Caen

    ★★★

    We literally had nothing else to watch today at the theaters that we felt like seeing, so we went to see this because we liked them in No Manches, Frida. This was just a cheesy little romcom. Ideal for wasting time with good laughs. Margo and Toby were the true love story lol.

  • Infinity Train

    Infinity Train

    ★★★

    My mom wanted to watch this with me as someone at her job recommended it to her, stating it made him cry. While I enjoyed it more than she did, because I love cartoons, I still didn't get as much magic as I would from this compared to the shows I watched when I was younger. Is it an age thing? I don't think so, because those shows make me feel the same way now that I'm older.

    The show…

  • Creep

    Creep

    ★★★

    This is anti-furry propaganda, and I'm all for it. Fuck furries.

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★½

    Not as good as the first one. I appreciated the little references sprinkled into the film, but while it was not a waste of money, it definitely did not need to be 3 hours considering there's a bunch of recap from the previous movie (like if we're going to do that, can we stick to the stuff we DIDN'T see in the first movie with the kids, not the stuff we already saw with the kids).

    Also, the beginning scene…

  • Someone Great

    Someone Great

    ★½

    I will never understand why women think calling each other "bitch" is cute and/or endearing. It's not.

    I didn't really feel anything for these 30 yr old women acting like, well, teenagers. Kind of a waste of time, tbh.

  • The Invitation

    The Invitation

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Slow build-up done well.

    I felt the tension this film was trying to convey, the "something's a little off, but is it what I think it is?" ambiance that pervaded the film.

    It doesn't hurt at all that I love true crime, cults being part of that circle of interests. There were definite homages to certain cults in this film, specifically the Manson Family and Jonestown. It was interesting to see that play out, esp. with such a strong-willed and…

  • Circle

    Circle

    ★★★½

    This was better than I expected, and I liked the plot twist (though it was kinda like "eeeh"), but I seriously would love to have this kind of experiment done (minus the killing, ofc). It would be interesting to see what various groups of people take into consideration. If they play life as a game, if they adamantly consider the "women and children first" rule to be a thing, if being married matters, what social standing one has in terms…

  • Partie d'écarté

    Partie d'écarté

    One of the Lumiere Bros. films that I didn't see in class

  • Dave Chappelle: Sticks & Stones

    Dave Chappelle: Sticks & Stones

    I've always heard of this guy as a comedy legend, and I suppose he is if he has that reputation, so when I saw that he had a new special, I was really excited to get my first taste of who he was. If you know me, it doesn't take much to get me laugh (tho, stand up is definitely a different thing and does require a bit of effort, regardless of who you are). I thought, though, because of…

  • As Above, So Below

    As Above, So Below

    ★½

    I think we all wonder what happens in the catacombs. It's a scary place, but wow, this movie took that concept and made it not very scary at all. The acting wasn't great, the protag was annoying, and I got bored halfway through.