marian has logged 72 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read prior review Edit this entry  
30
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Billy Star

Billy Star

2017
×
Edit this entry  
28
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read prior review Edit this entry  
24
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
Trip

Trip

2017
×
Edit this entry  
21
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
Edit this entry  
21
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★½
Edit this entry  
08
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★
Edit this entry  
08
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★½
Edit this entry  
09
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★½
Edit this entry  
18
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
17
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Edit this entry  
17
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Edit this entry  
09
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Edit this entry  
31
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Edit this entry  
01
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Drop

The Drop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
6 Years

6 Years

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Legend

Legend

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Dirty Dancing

Dirty Dancing

2017
×
½
Read the review Edit this entry