Sort by

iga has logged 49 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
mother!

mother!

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
28
52 Tuesdays

52 Tuesdays

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sunburned

Sunburned

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Your Sister's Sister

Your Sister's Sister

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dangerous Lies

Dangerous Lies

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wrong Missy

The Wrong Missy

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Desperados

Desperados

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Call Me by Your Maid

Call Me by Your Maid

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ava

Ava

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry