Sort by

Lowbacca has logged 878 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dirty Work

Dirty Work

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Busy Bodies

Busy Bodies

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Air Raid Wardens

Air Raid Wardens

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Midnight Patrol

The Midnight Patrol

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Me and My Pal

Me and My Pal

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twice Two

Twice Two

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Their First Mistake

Their First Mistake

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Saps at Sea

Saps at Sea

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Towed in a Hole

Towed in a Hole

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cigarette

The Cigarette

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Two Seconds

Two Seconds

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bolt

Bolt

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
8½

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Night at the Movies: Merry Christmas!

A Night at the Movies: Merry Christmas!

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Home on the Range

Home on the Range

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Blue Bird

The Blue Bird

1940
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lady on a Train

Lady on a Train

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Auntie Mame

Auntie Mame

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ma and Pa Kettle at Home

Ma and Pa Kettle at Home

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
What She Said: The Art of Pauline Kael

What She Said: The Art of Pauline Kael

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lady in the Lake

Lady in the Lake

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ace of Aces

Ace of Aces

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Strange Interlude

Strange Interlude

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism

For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Flying Deuces

The Flying Deuces

1939
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Block-Heads

Block-Heads

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Pick a Star

Pick a Star

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Our Relations

Our Relations

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry