Kylie has logged 168 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Another Man's Poison

Another Man's Poison

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Priest

Priest

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Payment on Demand

Payment on Demand

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
American Assassin

American Assassin

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Underworld: Evolution

Underworld: Evolution

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Deception

Deception

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Stolen Life

A Stolen Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Winter Meeting

Winter Meeting

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Adrift

Adrift

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Corn Is Green

The Corn Is Green

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mr. Skeffington

Mr. Skeffington

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Old Acquaintance

Old Acquaintance

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sinister

Sinister

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry