Lance has logged 67 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Boardinghouse

Boardinghouse

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Torture Chamber of Dr. Sadism

The Torture Chamber of Dr. Sadism

1967
×
★★½
Edit this entry  
30
Who Can Kill a Child?

Who Can Kill a Child?

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Later Days

Later Days

2021
×
Edit this entry  
29
The Children

The Children

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sometimes Aunt Martha Does Dreadful Things

Sometimes Aunt Martha Does Dreadful Things

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
They/Them/Us

They/Them/Us

2021
×
Edit this entry  
26
Dracula Has Risen from the Grave

Dracula Has Risen from the Grave

1968
×
★★★
Edit this entry  
25
Who Can Kill a Child?

Who Can Kill a Child?

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Devil's Honey

The Devil's Honey

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Terror in the Aisles

Terror in the Aisles

1984
×
Edit this entry  
24
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
24
Scream Bloody Murder

Scream Bloody Murder

1973
×
★★★
Edit this entry  
23
The Dentist

The Dentist

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cato

Cato

2021
×
Edit this entry  
21
The Invisible Man's Revenge

The Invisible Man's Revenge

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sleepless

Sleepless

2001
×
★★½
Edit this entry  
19
Dashcam

Dashcam

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Oily Maniac

The Oily Maniac

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★½
Edit this entry  
16
Bloody Moon

Bloody Moon

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★★
Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Night Angel

Night Angel

1990
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
Edit this entry  
11
Black Pit of Dr. M

Black Pit of Dr. M

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hillbillys in a Haunted House

Hillbillys in a Haunted House

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Prime Evil

Prime Evil

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Husk

Husk

2011
×
★★½
Edit this entry  
08
Night of the Demons III

Night of the Demons III

1997
×
Edit this entry  
07
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Night of the Demons 2

Night of the Demons 2

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
You're Invited: The Making of Night of the Demons

You're Invited: The Making of Night of the Demons

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Cold Night's Death

A Cold Night's Death

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Barbara and Her Furs

Barbara and Her Furs

1967
×
Edit this entry  
05
The Shutterbug Man

The Shutterbug Man

2014
×
Edit this entry  
05
Barbara Steele in Conversation

Barbara Steele in Conversation

2009
×
Edit this entry  
05
Terror-Creatures from the Grave

Terror-Creatures from the Grave

1965
×
★★★
Edit this entry  
05
Nightmare Castle

Nightmare Castle

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Grizzly

Grizzly

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Night of the Living Dicks

Night of the Living Dicks

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Wall #4

Wall #4

2021
×
Read the review Edit this entry