Sort by

Lucas has logged 28 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
King Kong Lives

King Kong Lives

1986
×
★★
Edit this entry  
30
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Balto

Balto

1995
×
★★★½
Edit this entry  
19
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
King Kong

King Kong

1976
×
★★½
Edit this entry  
18
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Edit this entry  
18
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Piranha 3D

Piranha 3D

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Son of Kong

The Son of Kong

1933
×
★★
Edit this entry  
13
Our Friend

Our Friend

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Cannery Row

Cannery Row

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Dig

The Dig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Shower

Shower

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
08
King Kong

King Kong

1933
×
★★★½
Edit this entry  
07
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Edit this entry