Lu has logged 556 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lonelyheart

Lonelyheart

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Shadows House

Shadows House

2021
×
Edit this entry  
30
War and Peace

War and Peace

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mass

Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Secret of the Grain

The Secret of the Grain

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
WandaVision

WandaVision

2021
×
Edit this entry  
29
Silvia Prieto

Silvia Prieto

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Sidewalls

Sidewalls

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Super Cub

Super Cub

2021
×
Edit this entry  
24
Bleak House

Bleak House

2005
×
Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Edit this entry  
21
Maya and the Three

Maya and the Three

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Edit this entry  
21
Beyond the Infinite Two Minutes

Beyond the Infinite Two Minutes

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
24 City

24 City

2008
×
Edit this entry  
19
Rilakkuma and Kaoru

Rilakkuma and Kaoru

2019
×
Edit this entry  
17
The Heike Story

The Heike Story

2021
×
Edit this entry  
17
Wolf Hall

Wolf Hall

2015
×
Edit this entry  
16
My Green Crocodile

My Green Crocodile

1966
×
Read the review Edit this entry  
16
Story of Women

Story of Women

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Edit this entry  
14
Love at Sea

Love at Sea

1964
×
★★★★
Edit this entry  
13
PROCESIÓN

PROCESIÓN

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Cargo 200

Cargo 200

2007
×
Edit this entry  
13
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Edit this entry  
13
A Cop Movie

A Cop Movie

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Gentleman Jack

Gentleman Jack

2019
×
Edit this entry  
07
The Basilisks

The Basilisks

1963
×
Edit this entry  
07
Jess + Moss

Jess + Moss

2011
×
Edit this entry  
06
Maso and Miso Go Boating

Maso and Miso Go Boating

1975
×
Edit this entry  
06
Visit, or Memories and Confessions

Visit, or Memories and Confessions

2015
×
Edit this entry  
06
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
Edit this entry  
04
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
Edit this entry  
01
Lonesome Dove

Lonesome Dove

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Papicha

Papicha

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Cloud in Her Room

The Cloud in Her Room

2020
×
Edit this entry  
30
Queen Margot

Queen Margot

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
Edit this entry