Sort by

lubchansky has logged 90 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
Read the review Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Space Is the Place

Space Is the Place

1974
×
Read the review Edit this entry  
27
Devi

Devi

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Serenity

Serenity

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Xanadu

Xanadu

1980
×
Read the review Edit this entry  
04
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
The Cloud-Capped Star

The Cloud-Capped Star

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry