Sort by

lubchansky has logged 120 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cell

The Cell

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Adam

Black Adam

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bros

Bros

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Matilda

Matilda

1978
×
Read the review Edit this entry  
29
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
EO

EO

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eega

Eega

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
All That Breathes

All That Breathes

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
Read the review Edit this entry  
22
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Morbius

Morbius

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pumping Iron

Pumping Iron

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Punching at the Sun

Punching at the Sun

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry