Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
South Park (Not Suitable for Children)

South Park (Not Suitable for Children)

2023
×
Edit this entry  
29
Incendies

Incendies

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Fair Play

Fair Play

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
His House

His House

2020
×
★★½
Read other review Edit this entry  
27
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read other review Edit this entry  
26
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
Read other review Edit this entry  
26
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
25
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Meru

Meru

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
All of Us Strangers

All of Us Strangers

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
South Park: Joining the Panderverse

South Park: Joining the Panderverse

2023
×
Read the review Edit this entry  
21
Weekend

Weekend

2011
×
★★
Edit this entry  
20
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
19
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mac and Plak

Mac and Plak

2010
×
Edit this entry  
16
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Iron Claw

The Iron Claw

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Zone of Interest

The Zone of Interest

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Samsara

Samsara

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kinetta

Kinetta

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Birth

Birth

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★
Edit this entry  
04
Haunt

Haunt

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Ted 2

Ted 2

2015
×
★★
Edit this entry  
03
The Disappearance of Alice Creed

The Disappearance of Alice Creed

2009
×
★★
Edit this entry  
03
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
American Fiction

American Fiction

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Kitchen

The Kitchen

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jonah

Jonah

2013
×
Edit this entry  
29
Deep Fear

Deep Fear

2023
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Louis Theroux: The Ultra Zionists

Louis Theroux: The Ultra Zionists

2011
×
Read other review Edit this entry  
27
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry