• The World's End

    The World's End

    ★★★★

    So much genius and ambition here. Feels like Edgar + Pegg's epic.

  • Incendies

    Incendies

    ★½

    Almost as bad as Babel.
    hateful, secular and no mention of the IDF. Yes I know it's about the FIRST phase of the lebanese war but that's exactly why it's western propaganda through and through - of course the Oscars liked this.
    It saddens me to see how many people can't see through this rubbish. Trauma porn as spectacle - brown people killing brown people for westerners to watch and then blame religion with their feet up. Bro definitely still…

  • Fair Play

    Fair Play

    ★★★½

    chloe domont has gotta be insane in bed

  • Past Lives

    Past Lives

    ★★★★

    I first thought Celine might be somewhat of a one-hit-wonder because of how personal this one is to her but now, on second viewing, I honestly think she's going to make MANY great films.
    That lengthy sequence when they finally meet is kino as fuck, Claire Denis-esque even!

    "We're not babies anymore."

  • Friends with Benefits

    Friends with Benefits

    ★★★★

    I think it's fair to say we ALL miss these types of movies.

  • Crazy, Stupid, Love.

    Crazy, Stupid, Love.

    ★★★½

    is there dim lighting somewhere?

  • Gummo

    Gummo

    ★★★★★

    selling candy getting money making the greenbacks.

    I don't trust anyone who thinks this isn't a 5-star movie.

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★½

    Such a mammoth movie. Kinda loved it by the end? I definitely 'got' it more than when I last watched it 7 years ago that's for sure (this basically felt like a first viewing). I think this will be an 8 on next watch which might honestly be soon.
    The fact that this movie precedes both #MeToo and the true crime phenomenon is honestly insane.

    Fincher Ranked (just made this)

  • All of Us Strangers

    All of Us Strangers

    ★★★½

    Male loneliness. It's an epidemic.

    For every second that passed by this just kept growing and growing on me.
    There was a moment where I thought I was watching a remake of Weekend, a movie I really didn't gel with, but fortunately it then becomes something different, something grander.
    I do think the magical realism was overdone but this is important as fuck for today.
    Loved the bold ending! The power of love from above.

  • South Park: Joining the Panderverse

    South Park: Joining the Panderverse

    PUT A CHICK IN IT AND MAKE HER LAME AND GAY

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★

    one of the best final shots in cinema

    Also, Yorgos is my first director ranking:
    boxd.it/taLiS

  • The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★½

    Yorgos attempts a Kubrick and succeeds beyond belief.
    This is one of those films people rewatch and realise is flawless.