Sort by

Lucas has logged 225 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Attack of the Hollywood Clichés!

Attack of the Hollywood Clichés!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Game Changers

The Game Changers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Plus One

Plus One

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Schumacher

Schumacher

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Afterlife of the Party

Afterlife of the Party

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Cabbage-Patch Fairy

The Cabbage-Patch Fairy

1896
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry