Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★½
Edit this entry  
25
Collective

Collective

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Time

Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Better Days

Better Days

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★
Edit this entry  
11
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★½
Edit this entry  
20
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Big

Big

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
Scarface

Scarface

1983
×
★★
Edit this entry  
18
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Edit this entry  
16
Heathers

Heathers

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★
Edit this entry  
13
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
13
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry