Lucas has logged 196 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Paterson

Paterson

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★
Edit this entry  
07
Persona

Persona

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Amour

Amour

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Front Runner

The Front Runner

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Edit this entry