Lucas has logged 117 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry  
19
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Judy

Judy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Abominable

Abominable

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry