• The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★★

    about as Wes Anderson as it gets

  • Aliens

    Aliens

    ★★★½

    much more fun than the first one. it still suffers from quite a few of the same problems, most of all predictability and exhaustion of the action-thriller genre, but they’re not nearly as annoying in this one. i had a nice time

  • Heathers

    Heathers

    ★★★

    over-the-top premise with silly execution (most notably bad writing) but it’s kinda fun

  • Shaun of the Dead

    Shaun of the Dead

    ★★★★

    now that’s quality slapstick!! if only every Adam Sandler/Dwayne Johnson blockbuster was like this...

  • Election

    Election

    ★★★★

    the most fun i’ve had with a movie in a looong while. delightful!!

  • Mank

    Mank

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i guess i wasn’t able to manage my expectations well. this was a big disappointment 

    first of all, let me be clear that 3.5 is a reflection of my experience, not the quality of the film itself. i can’t argue that this script is masterful, with sharp dialogue, good pacing, complex characters (and amazing performances)… it’s just not my cup of tea.

    most scenes were just downright boring, and if i’m being honest, during a big share of them i was…

  • Hillbilly Elegy

    Hillbilly Elegy

    ★★★½

    i mean, it is flawed. that’s an undeniable fact. over-the-top, soapy and often poorly developed writing, bad pacing, pointlessly messy timeline… there are quite a few problems with this.
     
    which is not to say it is a bad movie!

    even if the overall work ends up superficial and non-cohesive, most scenes, if looked at individually, are actually really good – amazingly conducted, above all due to the stunning performances of the whole cast, but mainly Amy Adams. 

    Hillbilly Elegy is intense, absorbing…

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★★

    in terms of directing, acting, score, cinematography and just the overall execution of most scenes, The Devil All the Time really stands out. it’s unique, and intriguing, and handles intensity masterfully. 
    sadly i can’t say the same for the script though. this is that kind of movie that attempts to be so much, that it hardly achieves anything. in trying to make a complex and kind of cynical thriller about the cruelty of humankind, it ends up introducing so many psychos,…

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

    fucking masterpiece

  • Under the Skin

    Under the Skin

    ★★★★

    an underdeveloped ideia masterfully executed. 
    this movie features some of the most stunning visuals i have ever seen, as well as a perfectly suitable intense score and fantastic acting by Scarlett Johansson. Under the Skin completely excels when it comes to building an eerie and fascinating atmosphere. 
    nevertheless, the script starts from a nice concept, with a lot of potential, but fails to expand into an actually interesting story. i feel like this was most likely intentional, so it’s not exactly a flaw, but it contributes hugely to the movie being often a bit dull. still, it’s a pretty unique movie, definitely worth seeing

  • The Great Dictator

    The Great Dictator

    ★★★★½

    by far the best cinematic take on fascism to date. an incredibly well-crafted hilarious masterpiece, much ahead of its time. even if not amongst his quintessential work, it’s definitely Chaplin at his best.

  • The Young and the Damned

    The Young and the Damned

    ★★★

    definitely didn’t age well. this was an insufferable watch, mostly because everything that was supposed to make Los Olvidados unique has been repeatedly replicated in later movies, making it a mere piece of history, no longer interesting. out of respect for its cinematic value, though, i’m giving 3 stars. a reasonable movie.