lucasmaiac has logged 57 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
Flowers of Evil

Flowers of Evil

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Resolution

Resolution

2012
×
★★
Edit this entry  
12
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Dynamo Dream: Salad Mug

Dynamo Dream: Salad Mug

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★½
Edit this entry  
20
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★★
Edit this entry  
16
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Beach

The Beach

2000
×
★★½
Edit this entry  
24
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★
Edit this entry  
18
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
03
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
½
Edit this entry  
01
Dead Pigs

Dead Pigs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Miss Violence

Miss Violence

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Sweethearts

Sweethearts

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Weeknd: After Hours

The Weeknd: After Hours

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry