lucas has logged 52 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
19
I Think I Love My Wife

I Think I Love My Wife

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bordertown

Bordertown

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★
Edit this entry  
17
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wedding Planner

The Wedding Planner

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Angel Eyes

Angel Eyes

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Circle

Circle

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Money Heist: The Phenomenon

Money Heist: The Phenomenon

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Salt

Salt

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
American Honey

American Honey

2016
×
★★½
Edit this entry  
02
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Screwball

Screwball

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ted

Ted

2012
×
★★
Edit this entry  
22
Second Act

Second Act

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★½
Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Son

American Son

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pete Davidson: Alive from New York

Pete Davidson: Alive from New York

2020
×
Edit this entry  
26
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Maid in Manhattan

Maid in Manhattan

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
The Wedding Planner

The Wedding Planner

2001
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gigli

Gigli

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Selena

Selena

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
Monster-in-Law

Monster-in-Law

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
Money Train

Money Train

1995
×
★★★
Edit this entry  
20
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kill Chain

Kill Chain

2019
×
★★½
Edit this entry