Sort by

Lucca has logged 124 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Novice

The Novice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Melvin and Howard

Melvin and Howard

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Match Point

Match Point

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry