Sort by

luciagh has logged 39 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Marry Me

Marry Me

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Real Women Have Curves

Real Women Have Curves

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Native Son

Native Son

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Imitation of Life

Imitation of Life

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Badhaai Do

Badhaai Do

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Watching the Detectives

Watching the Detectives

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mark, Mary + Some Other People

Mark, Mary + Some Other People

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry