Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
It's Okay to Not Be Okay

It's Okay to Not Be Okay

2020
×
Edit this entry  
06
Man on a Train

Man on a Train

2018
×
Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
13
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Edit this entry  
25
Happiness

Happiness

1998
×
★★★½
Edit this entry  
17
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Puparia

Puparia

2020
×
Edit this entry  
05
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Edit this entry  
01
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
30
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
12
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★
Edit this entry  
11
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Monster

Monster

2004
×
Edit this entry  
22
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
Read the review Edit this entry  
21
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
Edit this entry  
08
Little Fires Everywhere

Little Fires Everywhere

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mononoke

Mononoke

2007
×
Edit this entry  
01
FLCL

FLCL

2000
×
Edit this entry  
29
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Yuri!!! on Ice

Yuri!!! on Ice

2016
×
Edit this entry  
22
Wotakoi: Love is Hard for Otaku

Wotakoi: Love is Hard for Otaku

2018
×
Edit this entry  
22
Tokyo Ghoul

Tokyo Ghoul

2014
×
Edit this entry  
22
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
Edit this entry  
22
Nana

Nana

2006
×
Edit this entry  
22
Maid Sama!

Maid Sama!

2010
×
Edit this entry  
22
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Devilman Crybaby

Devilman Crybaby

2018
×
Edit this entry  
22
Death Parade

Death Parade

2015
×
Edit this entry  
22
Banana Fish

Banana Fish

2018
×
Edit this entry  
22
Asobi Asobase - workshop of fun -

Asobi Asobase - workshop of fun -

2018
×
Edit this entry  
22
Another

Another

2012
×
Edit this entry  
16
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
12
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
Edit this entry  
08
Given

Given

2019
×
Edit this entry  
03
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Edit this entry