Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Green Book

Green Book

2018
×
Edit this entry  
22
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Edit this entry  
11
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ophelia

Ophelia

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
04
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Whale

The Whale

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
Carne, Osso

Carne, Osso

2011
×
Edit this entry  
11
Soft & Quiet

Soft & Quiet

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★
Edit this entry  
06
An Education

An Education

2009
×
★★★½
Edit this entry  
31
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sick

Sick

2022
×
★★½
Edit this entry  
27
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Closer

Closer

2004
×
★★★
Edit this entry  
13
Premonition

Premonition

2007
×
★★½
Edit this entry  
13
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
Stigmata

Stigmata

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Edit this entry  
05
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Peçanha Contra o Animal

Peçanha Contra o Animal

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
House at the End of the Street

House at the End of the Street

2012
×
★★
Edit this entry  
03
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★
Edit this entry  
02
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Friendly Beast

Friendly Beast

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★½
Edit this entry  
30
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry